Borsody László,

sporttanár és fővívómester, 18 olimpiai és világbajnokot, 15 Európa-bajnokot, 8 katonatiszti Európa-bajnokot és 103 magyar bajnokot segített a győzelemhez.

forrás - wikipedia
Borsody László (Farmos, 1878. szeptember 6. – Budapest, 1939. január 25.) őrnagy, a Magyar Királyi Toldi Miklós Honvéd Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet egykori fővívómestere és aligazgatója.

Pályafutása alatt vívómesterként 18 olimpiai és világbajnokot, 15 Európa-bajnokot, 8 katonatiszti Európa-bajnokot és 103 magyar bajnokot segített hozzá a győzelemhez.

1878-ban született a Pest megyei Farmoson Pfeffer Béla néven Pfeffer Samu és Fuchs Róza kiskereskedők gyermekeként.

1898-99-ben a Bécsújhelyi Katonai Akadémián (Wiener Neustadt) működő Katonai Vívó- és Tornatanári Intézetbe vezényelték. Ez a két esztendő és az ott tanult kardvívás döntően befolyásolta az egész későbbi pályafutását.

Ebben az időben már az olasz könnyű fegyvereket használták az akadémián.
1900 és 1925 között a Ludovika Akadémián teljesített szolgálatot, majd 1926 és 1936 között a Magyar Királyi Toldi Miklós Honvéd Sporttanár-és Vívómesterképző Intézet (SPOTI) fővívómestere.

A modern magyar kardvívás egyik megalkotója, a Borsody-rendszer létrehozója.
Nyugdíjba vonulásáig (1936) a SPOTI aligazgatója.

1939. január 25-én déli 12 órakor Borsody őrnagy szolgálati fegyverével, saját kezűleg vetett véget életének.

A Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra 1939. január 28-án délután a római katolikus anyaszentegyház szertartása szerint.
„ Borsody László nagy magyar volt és ezt nem titkolta sosem!     ”

– Máday Norbert

 

„ Mi volt a Borsodi-iskola lényege?
– A tempó és a taktika, melyet közvetlen módon át lehet adni, de ezt oktatni megtanulni - már a nehezebb feladatok közé számított.
A tanítvány részéről sem volt éppen könnyű, hiszen nem mindenki rendelkezett olyan tempóérzékkel, s taktikai érettséggel, hogy a mester elképzeléseit magáéva tudja tenni.
De a Borsodi-tanítványok megfeleltek ennek a követelménynek, talán a vonzás-kiválasztás is közrejátszott ebben.
Sőt, bizonyos vagyok benne! Azok a versenyzők ugyanis, akik nem passzoltak hozzá, el is mentek tőle.
De sokan közülük csak Borsodi által válhattak igazán naggyá.
A Borsodi-tanítványok között ugyanis olyanok is akadtak, akik nem a klasszikus technika szerint vívtak, ilyen vívó Santelli vagy Gerentsér kezében semmi sem lett volna, de Borsodinál vívó lett, s nem is akármilyen!"

– Bay Béla

.. folytatás

kezdőlap