Nikola Tesla,

szerb-amerikai fizikus, feltaláló, villamosmérnök, gépészmérnök, filozófus
 

forrás - wikipedia.org

 

Nikola Tesla (szerbül: Никола Тесла) (Smiljan, 1856. július 10. (Julián-naptár: június 28.) – New York, 1943. január 7.) szerb-amerikai fizikus, feltaláló, villamosmérnök, gépészmérnök, filozófus. Életében 146 szabadalmat (ebből 112-t az USA-ban) jegyeztek be a neve alatt. Róla nevezték el a mágneses indukció SI-mértékegységét.

1856. július 10-én Smiljanban született, a Katonai határőrvidéken, a jelenleg Horvátországhoz tartozó, Lika vidékén.

Édesapja, Milutin Tesla európai műveltségű ortodox pap, édesanyja, Georgina (Đuka) Mandić szintén szerb lelkészi család sarja.

Nikola Tesla tanulmányait, a Gospić közeli Smiljanban kezdte, majd Károlyvárosban járt iskolába.

Ezután 1875-ben az Osztrák Politechnikumban tanult Grazban. Grazi tanulmányai alatt foglalkozott a váltakozó árammal és a dinamóval. Nehéz anyagi körülményei miatt Nikola kénytelen volt megszakítani tanulmányait.

1878 novemberében az újvidéki Matica Srpskához (Szerb Irodalmi és Tudós Társaság) intézett egy levelet, amelyben anyagi támogatásért folyamodott, de sikertelenül.

Ezután útja Mariborba és Prágába vezetett. Édesapja 1879-ben meghalt, így őt végül anyai nagybátyja, Paja Mandić segítette ki az anyagi gondokból, s összeköttetéseinek köszönhetően az ifjú Tesla Budapesten megismerkedhetett Puskás Tivadarral.

1881-ben Budapestre költözött, hogy a Puskás Tivadar-féle American Telephone Companynek dolgozhasson.

A budapesti telefonközpont átadásán, 1881-ben Tesla lett a cég főmérnöke. Hamarosan feltalált egy telefonkihangosítót, ami tulajdonképpen nem más, mint az első hangszóró.

Önéletrajzi írása szerint Tesla a pesti Városligetben barátjával, Szigeti Antallal sétálgatott, és Goethe Faustját eredetiben idézte. Tesla a porba egy bottal megrajzolta a váltakozóáramú motor működését, amelyen már öt éve gondolkozott.

1882-ben Párizsba költözött, hogy Puskás Tivadar ajánlásával a Continental Edison Companynál dolgozhasson, elektromos készülékek javításán és fejlesztésén.

1883-ban a strassburgikiküldetése alatt megépítette a Városligetben feltalált váltakozóáramú motorjának első kísérleti példányát, ebben forgó mágneses teret használt a motor meghajtásához (erre később 1888-ban kapott szabadalmat az USA-ban)

A fiatal Tesla „szervizmérnökként” bejárta Európát; mielőtt 1884-ben áthajózott volna Amerikába.

Előtte a párizsi Edison Társaságnál volt alkalmazott; de az európai lehetőségei beszűkültek, ezért Amerikában, személyesen Edisonnal akart dolgozni.

Tesla Edison legszorgalmasabb munkatársa volt, de „nem ismerte az amerikai humort”. Ami alatt azt kell érteni, hogy Edison az egyenáramú gépek fejlesztése után nem fizette ki Teslának a tréfából felajánlott ötvenezer dolláros munkadíjat.

Tesla a pénzügyi viták miatt elhagyta Edisont, és váltakozó áramú rendszerének találmányi jogát eladta George Westinghouse-nak.

Az úgynevezett „áramok harca” során a gyakorlatban is bebizonyosodott, hogy Tesla váltakozóáramú rendszerének és gépeinek használata előnyösebb az egyenáramúaknál.

Marconi 1901-ben sikeresen bemutatta a rádióhullámok vezeték nélküli sugárzását és vételét, velük információ továbbítását.

A rádió feltalálásáért 1909-ben fizikai Nobel-díjat kapott. Tesla beperelte, azzal a váddal, hogy Marconi ellopta a találmányát.

A tárgyalások többször megszakadtak és elhúzódtak, végül 1943-ban, Tesla halála után Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága hivatalosan is neki tulajdonította a rádió feltalálását.

A jelentés alapján Tesla a szabadalmát már 1896-ban (tehát 5 évvel Marconi előtt) bemutatta, továbbá a rádió más feltalálók eredményeit is tartalmazza, ezért Marconitól megvonták a rádió feltalálásának érdemét.

 

Találmányai, kutatásai:

automatikus szabályozású ívfénylámpa

egy- és többfázisú váltakozóáramú villamos hálózat

többfázisú váltakozóáramú motor és generátor

termomágneses motor

piromágneses villamos generátor

nagyfrekvenciás váltakozóáramú generátor (mechanikus)

szabaddugattyús elektromos generátor és motor

nagyfrekvenciás nagyfeszültségű elektromos generátor

ózonfejlesztő generátor és sterilizálási eljárás

nagyfeszültségű nagyfrekvenciás Tesla-transzformátor

kis fogyasztású világításra szolgáló vákuum és gáztöltésű kisülési csövek

vákuumimpregnálási eljárás nagyfeszültségű alkatrészek szigetelésére

nagyfeszültségű nagyfrekvenciás áramkapcsolók

robbanómotorok gyújtási rendszere

távirányítás

koncentrált napenergia erőmű feltalálása

magasfeszültségű áram (100 000 V) segítségével Tesla-áram állítható elő

reaktív motorok működési elve

repülőgépek helyből indulásának módszere

kutatásai az elektromágnesesség területén

energia továbbítás vezeték nélkül

Föld mágneses terének hullámzásával ingyen áram küldése a Föld összes pontjára

radar elöli álcázás (Philadelphia-kísérlet) ..

folytatás