Nem fizet a Windows 10-ért Dél-Korea, inkább Linuxra cserélik a Windows 7-et

kép:https://pixabay.com

[forrás - hvg.hu]

A Windows 7 támogatásának megszűnése után sem frissítik Windows 10-re a dél-koreai állami számítógépek egy részét. A PC-k operációs rendszerét inkább Linuxra cserélik, hogy spóroljanak.

A 2009-ben kiadott Windows 7-ről január közepén vette le a kezét a Microsoft. A támogatás megszüntetése után a vállalat nem tesz elérhetővé szoftverfrissítéseket a rendszerhez, még a biztonsági réseket sem tömi be. Ez kormányzati és vállalati számítógépeknél különösen veszélyes lehet. Persze van az a pénz, amiért a Microsoft mégis javítgat ezt-azt a Windows 7-en, például a német kormány 800 ezer eurót, vagyis nagyjából 270 millió forintot fizet azért, hogy további egy évig biztonságos legyen a minisztériumi gépeken futó szoftver.

[Rengetegen használnak még Windows 7-et, pedig a saját sírjukat ássák vele]

Ez meglehetősen sok pénz, a dél-koreai kormány szerint, úgy tűnik, túlságosan sok is. Az ország vezetői már 2019 májusában arról beszéltek, hogy Linuxra cserélnék a kormányzati gépek egy részén az operációs rendszert. Úgy tűnik, pozitívak voltak a tapasztalataik, a koreai nyelvű Newsis alapján ugyanis a ZDnet azt írja, csökkentendő a Microsoft-függőségét, Dél-Korea mintegy 3,3 millió állami számítógépen áll át a Linuxra.

Számításaik szerint az, hogy a Windows 7-et Windows 10-re cseréljék, 665 millió dollárba, vagyis mintegy 202,6 milliárd forintba kerülne.

[Ha Windows 7 van a gépén, ennek nagyon örülni fog: sokáig lesznek még működő vírusirtók]

A koreai lap úgy tudja, a nemzetvédelmi minisztérium és a rendőrség számítógépein már az Ubuntu Linux 18.04 LTS alapjaira épült Harmonica OS 3.0 fut, míg a postánál a szintén Linux-alapú TMaxOS.

A mostani döntés nem jelenti azt, hogy a kormányzat végleg szakítana a Microsofttal. A koreai Aju Business Daily üzleti lap szerint az állami rendszerek két körön futnak: az egyik számítógépeit csak "külső" használatra, vagyis az internetre csatlakoztatva használják a hivatalok, míg a másik esetben a PC-k csak a belső hálózatot érik el. A távol-keleti ország az előbbi gépeken váltott Linuxra.

A tervek szerint 2026-tól már csak egyetlen PC-t használnak majd az alkalmazottak, azon pedig Windows fog futni. Ezzel a belső hálózatot használják majd, míg az internetre egy linuxos virtuális asztali géppel csatlakoznak majd .. tovább