Linux-tévhitek: ne félj a pingvintől!

 

forrás - pcworld.hu

Egyre barátságosabb környezetet kínálnak a különféle Linux-disztribúciók, érdemes lehet egy próbakörre vinni a pingvint.

A Linux világa izgalmas és sokszínű, valós tapasztalat híján azonban elrettentő lehet. Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány tévhitet és elmondjuk, mi is a valóság.

 

Nehéz telepíteni

Ez a tévhit főként annak a ténynek köszönhető, hogy régebben valóban szükség volt néminemű szaktudásra egy Linux-alapú rendszer telepítéséhez. A legtöbb esetben eleve csak parancssorral lehetett boldogulni, az esetlegesen előforduló grafikus felületek pedig jócskán elmaradtak a Windows telepítőkörnyezetétől. Szerencsére ezzel a nehézséggel ma már nem feltétlenül kell számolni, a legnépszerűbb, otthoni felhasználásra szánt Linux-változatok szép, egyszerű és érthető telepítővel rendelkeznek.

 

Nem kezdőknek való

Ez a kérdés nagyban függ attól, hogy milyen hozzáállással vágsz neki az ismeretlennek. Az asztali Linux az utóbbi évtizedben bőven fejlődött annyit, hogy kijelenthessük: semmivel sem nehezebb használni, mint a Windowst, egyszerűen csak más. Meg kell szokni, ami a tapasztaltabb felhasználóknak könnyebben mehet, ám ez nem jelenti azt, hogy némi türelemmel ne boldogulhatna vele bárki. A grafikus felületek között - merthogy többféle közül lehet választani a disztribúcióhoz mellékelt környezeten kívül - mindenki megtalálhatja a szokásainak és ízlésének megfelelőt.

 

Sok szoftver nem érhető el rá

A nehéz kezelhetőség után a legnagyobb félelem az, hogy vajon képesek leszünk-e jól megszokott programjainkat gond nélkül futtatni, illetve továbbra is együtt tudunk-e működni az ezeket használó munkatársainkkal és ismerőseinkkel. Essünk túl a nehezén: a Microsoft Office asztali programcsomag nem elérhető Linux alatt, van viszont használható alternatívája a LibreOffice képében, de Office 365-előfizetéssel a jól bevált Microsoft-applikációkat is használhatod bármely böngészőben futtatva.

A legtöbb disztribúció maximálisan kielégíti egy átlagos otthoni felhasználó igényeit, legyen szó akár böngészésről, multimédia-lejátszásról, csevegésről, sőt, mint arra külön kitérünk, akár játékról is. Problémát kizárólag a speciális, professzionális felhasználóknak szánt szoftverek jelenthetnek - jellemzően ilyen a legtöbb zárt forrású tervezőszoftver, videovágó program és DAW (digital audio workstation) -, de a Wine segédprogram segítségével ezek egy része is stabilan futtatható.

 

Nem támadja meg vírus

Egy dolog biztosan elhangzik a Linuxot érintő eszmecserék folyamán: ebben a világban nem léteznek vírusok. Valóban sokkal jobb a helyzet, mint Windowson, és átlagfelhasználóként jó eséllyel nem kell sokat aggódnunk a kártevők és kémprogramok miatt, de azért a fenti állítás nem teljesen felel meg a valóságnak. Nem létezik ugyanis sem hibátlan, sem sebezhetetlen rendszer, és a felhasználó óvatlanságát még semmilyen szoftvernek sem sikerült maradéktalanul kiküszöbölnie. Annak ellenére, hogy a Linux ebben a tekintetben jól vizsgázik, érdemes odafigyelned a rendszer biztonságát érintő hírekre és fejlesztésekre folytatás

kezdőlap