Miért is félünk a Linuxtól?

 

pixabay

Tartunk az ingyenes dolgoktól?
 

A mai anyagias szemléletű világunkban minden gyanús ami ingyen van, megszoktuk azt, hogy "mindennek ára van", ami értékes. Bizony, könnyen (elő)ítéletet alkotunk és értéktelennek tartjuk azt, amért nem kell fizetni (pl. csapvíz és a palackozott víz példája).

Nincs profit, nincs reklám, ezért a Linuxról való ismeretünk igen kevés, legtöbb esetben az sem fedi a valóságot, így teljesen mindegy, hogy az jó, vagy nem jó, semmiképp sem veheti fel a versenyt a csillogó villogó reklámokkal hirdetett, nem éppen olcsó, fizetős programokkal, ezért választják sokan a megvétele helyett az ellopását is (illegális használat, crackelés, többször felhasznált reg. szám stb ...)

A legszomorúbb tény az, hogy még többen vannak azok, akik tudatlanságukban még csak nem is sejtik, hogy illegális program fut a gépükön és ezzel a tudtukon kívül felvállalják a büntetés kockázatát

 

Megijedünk a kezelésétől?

 

Ha félünk az ismeretlentől, ismerjük meg, szánjunk rá egy kis időt. Ide kattintva kaphatunk egy kis ízelitőt a működéséről. Láthatjuk azt, hogy a kezelésében nincs semmi ördöngősség, sőt a megszokott mozdulatainktól sem kell megválnunk.

Talán annyiban érzékelhetünk változást, hogy nem kell codec-ok, különféle driverek, egyéb lejátszó, megjelenitő és kiegészítő programok után kutakodni a neten.

A rendszerünkhöz illeszkedő komplett adatcsomagok vannak, amik rendszeresen frissülnek és azzal nekünk egyszerű halandóknak nincs további dolgunk. Megszoktam, ha rákattintok valamire az működik és kész …

 

Keveset tudunk a Linux-ról?

 

Előfordulhat, hogy egy jól beállított Linux is lelassul, vagy lefagy, ennek az oka lehet a processzor túlmelegedése, vagy valamelyik hardver hibája. Lassulást még internet (hálózati) problémák is okozhatnak.

Ezek egyike sem a Linux (a jelen esetben a Ubuntu) hibája, sőt azt tapasztalhatjuk, hogy a gép erőforrásait nagyon jól kihasználja. A sebessége nem függ a telepített programok számától, vagy a rendszer (telepítésének) használatának idejétől.

Nem gyűjt „szemetet” nem telik meg a vincseszter.

A Linux ext4 fájlrendszere pedig olyan technikát használ, ahol a tárolás nem "töredezik", ezért nincs szükség töredezésmentesítésre sem.

Karbantartás nagyjából abból áll, hogy a rendszeresen érkező frissítések telepítését engedélyezzük.

Ha viszont nagyon precízek akarunk lenni, (félévente, évente) a biztonsági okokból megtartott fájlokat eltávolíthatjuk egy tisztító programm segítségével, de ez sem életbeváltóan fontos, a gép sebességét sem befolyásolja.

 

Tulajdonképpen miért is félünk a Linuxtól?

 

Vírusok miatt biztos, hogy nem. Legfeljebb azért aggódhatunk, hogy ha a vírus téma előjön, nem igazán tudunk majd beleszólni, mert a Linuxra írt kevés vírus és a rendszer jó védettsége miatt nem lesz témánk a beszélgetéshez.

Ennek egy kicsit utánanéztem, a wikipédia  a Staog és a Bliss vírust említi Linux alatt.

Megjegyzem, a rendszeresen érkező biztonsági frissítésekre azért ajánlatos rákattintani.

Az hogy nem kell külön tűzfalat és vírusirtót telepíteni és futtatni, az külön "bónuszt" jelent, főleg egy gyengébb gép esetén, mert így a gépünk jóval kisebb terheléssel dolgozik.

Dobai Béla

Kezdőlap