A Linux története

 

forrás - rentit.hu

A Linux, ugyanúgy, mint a Windows, operációs rendszer. Olyan program, amely egyszerűen csak működteti a gépet. A kettő között mégis óriási különbség van, és ez a különbség főleg származásukból ered. Bill Gates és csapata a Windows-t üzleti céllal, a PC vásárlók piacát megcélozva, és az Apple Lisa nevű programját „nézegetve” fejlesztette ki.

Linus Torvalds a Minix nevű ingyenes, szabad forrású operációs rendszerből indult ki, és diákos lendülettel nekilátott, hogy jobbat csináljon.

 

Az első Windows lassú volt, drága, és tele volt hibával. Az első Linux, ami felkerült a netre, épphogy működött, egy lemezmeghajtót kezelt, tele volt hibával, de ingyen volt, és az írója felkért mindenkit, hogy ha akarja, fejlessze tovább, persze továbbra is ingyen

 

A születés körülményei

A Minix-et Andrew Tanenbaum professzor oktatási célokkal fejlesztette ki, ezért bárki megnézhette a forráskódot, hogy tanulhasson belőle. Ennél akart jobbat készíteni Linus.
Tőle távol, Amerikában a Massachusetts Institute of Technology-nél dolgozott Richard M. Stalmann, aki ugyancsak a szabad szoftverek híve volt. Véletlenül úgy alakult, hogy Linus egy rendszermagot készített, Richard pedig egy héjat (ami a rendszermag kiegészítője), amit ő GNU-nak nevezett. Linus a kettőből hozta létre a Linuxot, amit így helyesen GNU/Linux-nak kellene hívni. 1991-ben tette fel az Internetre, hogy mások is dolgozhassanak rajta, és ilyenek az idő múlásával egyre többen akadtak.

A fontosabb állomások

Bár a program viharosan fejlődött, 1994 előtt Linus nem engedte egyik új változatot sem 1.0-nak hívni, mert úgy látta, hogy még nem teljesítik a POSIX (UNIX szabvány) elvárásait. 1994-ben jött ki az 1.0.0-ás verzió, és ettől kezdve minden verziót 3 szám jelöl. Az első a nagyobb fejlesztéseket takarja, a második, ha páros, akkor stabil, ha páratlan, akkor fejlesztés alatt álló rendszert jelöl, a harmadik az apróbb változásokat jelenti. Így elérték, hogy mindenki a neki megfelelő verzióhoz jusson: aki használni akarta, az páros, aki fejleszteni, az páratlan középső számút töltött le.
1996-tól a Linux modul rendszerűvé vált. Ennek az volt a lényege, hogy a rendszer kis terjedelmű modulokra volt szétdarabolva, és mindig csak az a rész töltődött be a memóriába, amelyikre szükség volt. Így, bár a Linux egyre terebélyesedett, mégis gyorsabb lett, és kisebb memória igényű, mint az előző verziók.

Az ekkor szárnyait bontogató internetes ipar hamar felfedezte magának a Linuxot: ez pedig jelentős részben az Apache webkiszolgáló alkalmazásnak köszönhető. Az Apache első publikus kiadása 1995. áprilisában jelent meg, és egy év sem kellett ahhoz, hogy piacvezető szerepet szerezzen, amelyet azóta is őriz. Szintén 1995-ben indult el a MySQL fejlesztése, amely a legkedveltebb adatbázis-kezelő alkalmazás a webes felhasználás területén. A Linux, Apache és MySQL alkotta kombináció (LAMP) pedig hamarosan fogalommá vált.
A 90-es évek második felétől a szervereken szinte kizárólag UNIX, ezen belül is főleg Linux futott. A kérdés az volt, hogy a személyi számítógépek területén lesz-e kihívója a Microsoftnak?

folytatás

Kezdőlap