Világjárványok a történelem folyamán

[forrás - hirtv.hu]

Az elmúlt bő száz évben 5 járvány söpört végig a világon. A mostani a hatodik. A globális ragályok több 10 millió ember életét követelték.
Az első világháború végén, 1918-ban a spanyolnátha okozott pandémiát, vagyis világjárványt.

A járványok halálozási rátáját mutató 1-től 5-ig terjedő skálán a legsúlyosabb, 5-ös kategóriába sorolták, mivel az esetek több mint 2 százalékában halállal végződött a megbetegedés.
A spanyolnátha 1918 januárjától 1920 decemberéig a föld akkori lakosságának valamivel több mint egynegyedét, 500 millió embert fertőzött meg. A halálos áldozatok számát legalább 17 millióra tették, de pesszimista becslések szerint 50 vagy akár 100 millió ember is meghalhatott.
A más világjárványokhoz képest kiugróan magas halálozási rátát azzal magyarázzák, hogy a háború idején alig volt mit enni, sokan legyengültek, emellett a kórházak túlzsúfoltsága és a hiányos higiénés körülmények még súlyosabbá tették a betegek helyzetét.
A mostani koronavírus-járványhoz hasonlóan 1956-ban is Kínában kezdődött az ázsiai influenzaként emlegetett és egészen 1958-ig tartó járvány.
A H2N2-es vírust egy délnyugat-kínai tartományban mutatták ki először.

Európában is voltak megbetegedések. Svédországban 1957 elején iskolákat kellett bezárni.

Szingapúrba februárban érkezett meg, majd áprilisban Hongkongban, júniusban a Egyesült Államokban mutatták ki, ahol majdnem 70 ezren haltak meg a járványban.

Akkor is elsősorban az idősekre volt veszélyes a vírus. Világszinten 1 és 4 millió között lehetett a halálos áldozatok száma.
Ettől enyhébb volt a hongkongi influenza, ami 1968-ban és 69-ben okozott megbetegedéseket világszerte.
Szintén pandémiát okozott a HIV, vagyis a humán immundeficiencia-vírus. A HIV-fertőzés okozza a szerzett immunhiányos szindrómát, vagyis az AIDS betegséget.
A főleg afrikai országokban mind a mai napig jelen lévő vírusfertőzés 2005 és 2012 között okozta a legtöbb megbetegedést és halálesetet.

2012-ben 1,6 millió ember halt meg miatta. Az első megbetegedéseket 1981-ben jegyezték fel. Azóta 36 millióan haltak bele.
Más vírusokhoz hasonlóan a HIV is állatról került emberre, majd emberről emberre.
A legutóbbi pandémia okozója a H1N1 vírus volt. 2009 júniusában jelentette be az Egészségügyi Világszervezet a világjárványt.

Mivel a vírus sertésekből eredt, sokáig sertésinfluenzának nevezték a járványt, amit valójában többfajta vírus okozott .. 

folytatás

kezdőlap