pixabay.com

Ubuntu

forrás - internet

Egy antropológus egy afrikai törzs gyermekeinek javasolt egy játékot: letett egy kosár gyümölcsöt egy fa mellé, majd így szólt: aki előbb odaér, az nyeri a gyümölcsöt!

Erre a gyermekek mind felálltak, kézen fogták egymást, és együtt szaladtak érte. Megkérdezte, hogy miért nem versenyeztetek? Mire ők: UBUNTU. Hogyan tudna valamelyikünk is boldog lenni, ha bármelyikünk szomorú? E törzs nyelvén UBUNTU annyit tesz: „Vagyok, mert vagyunk.”

ismeretlen szerző

..........................

Mikor először találkoztam az „ubuntu” kifejezéssel egy kicsit furcsának, talán mókásnak is éreztem, de megváltozott a véleményem mikor megtudtam, hogy milyen jelentéssel, filozófiai tartalommal bír.

Mert nem csak egy ingyenes operációs rendszer neve, hanem egy filozófiáé is. Dél-afrikai bantu nyelvekből származik és röviden arról szól, hogy tudunk törődni egymással és a teremtett világgal.

Hogy valójában mit is jelent, ez a három idézet világosabbá teszi:

Az első idézet a Nóbel-békedíjas anglikán egyházi vezetőtől, Desmond Tututól:

 

“Egy ubuntu ember nyitott és elérhető mások számára, megerősíti a többieket, nem érzi magát fenyegetve mert mások rátermettebbek, mert magabiztos, tudván hogy egy nagyobb egészhez tartozik, ami eltűnik, mikor másokat megaláznak, kínoznak vagy elnyomnak”

Desmond Tutu


Második idézet szitén Desmond Tututól származik:

“Országunk egyik mondása az ubuntu — az embernek levés esszenciája. Az ubuntu főleg arról a tényről beszél, hogy elszigeteltségben nem létezel, mint emberi lény. (…)

Nem lehetsz ember egymagadban; és amikor ezzel a tulajdonsággal — az ubuntuval — rendelkezel, akkor a nagylelkűségedről leszel ismert. Túlságosan is gyakran gondolunk úgy magunkra, mint csupán olyan egyénekre, akik másoktól elszigeteltek, pedig kapcsolatban vagyunk egymással, és amit teszünk, hatással van az egész világra.

Ha jól cselekszel, az elterjed, és az egész emberiség javát szolgálja”

Desmond Tutu

 

Dél-afrikai Köztársaság Nóbel-békedíjas első feketebőrű elnöke, Nelson Mandela pedig ezzel a gondolattal határozta meg az ubuntut, mint filozófiát és gondolkodás módot:

 

“Amikor egy faluban megáll egy utazó, nem kell ételt vagy vizet kérnie. Amint megáll, az emberek adnak neki ételt, és vendégül látják őt. Ez az ubuntu egyik aspektusa, de sokféle módon előfordulhat.

Az ubuntu nem arról szól, hogy az emberek nem gazdagíthatják magukat. Épp ezért a kérdés: azért teszel így, hogy a körülötted lévő társadalmat képessé tedd a fejlődésre?”

Nelson Mandela