Tartósan károsítja az őssejtek génjeit az alkoholfogyasztás

forrás-index.hu

Egy, a Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint az alkoholfogyasztás nyomán olyan ártalmas anyag jön létre a szervezetben, ami tartósan károsíthatja az őssejtek DNS-ét, ezzel növeli a rák kialakulásának kockázatát – írja az MTI.

A tudósok laboratóriumi kísérletekben egereken hajtottak végre kromoszómaelemzést és DNS-szekvenálást, azaz a DNS alkotó alapegységeinek sorrendjének meghatározását, hogy kimutassák, mekkora génkárosodást okoz az alkohol bomlásakor keletkező acetaldehid. Az egereknek először hígított alkoholt adtak, majd elemezték, hogy hatott a DNS-ükre, a kísérletekből pedig megállapították, hogy az acetaldehid törést okozhat a vér őssejtjeinek DNS-ében, véglegesen megváltoztatva annak génszekvenciáit.

Ez azért lényeges, mert az egészséges őssejtek károsodása esélyt adhat a rákos sejteknek is, még úgy is, hogy a szervezetünk többféleképpen is próbál védekezni az alkohol okozta károk ellen. Elsősorban az aldehid-dehidrogenázokat hívja segítségül, melyek az acetaldehidet acetáttá bontják, ezt pedig a sejtek energiaforrásként hasznosítják, emellett pedig DNS-javító rendszerekkel is rendelkezik, melyek orvosolják a különféle DNS-károkat ..

folytatás

kezdőlap