A 15 leggyakoribb hiba állásinterjún

https://pixabay.com

forrás - europass.hu
Pontatlan érkezés, ellentmondásos információk, gyenge motiváltság. Egy állásinterjún rengeteg ponton elcsúszhat az álláskereső. A munkaadó a megbízható, megfelelő szaktudással rendelkező, motivált pályázókat keresi. Hogyan tudunk ilyen benyomást kelteni?

1. Rugalmatlannak lenni az időpont-egyeztetésben

Az állásinterjú már akkor elkezdődik, amikor a munkaadó vagy annak képviselője felhív bennünket időpont-egyeztetésre. Ha egyterű irodában vagy tömegközlekedésen ér a hívás, és nem tudunk megfelelően válaszolni, jelezzük, most nem alkalmas, mikor hívhatjuk vissza a munkaadót vagy mondjuk meg, mikor alkalmas a hívás. Az állásinterjú időpontjának a megbeszélésénél legyünk rugalmasak, próbáljunk meg alkalmazkodni a munkaadóhoz. Egy időpontra még lehet nemet mondani, ám akinek kettő-három javaslat sem felel meg, az eleve csökkenti esélyeit.

2. Nem pontosan érkezni

Nem illik késni. Aki nem jön pontosan, arról azt feltételezik, a munkában is ilyen lesz, így képviseli a céget. Éppen ezért nézzük meg a térképen, hol lesz az interjú, gondoljuk át, mennyi idő kell az odajutásra. Inkább legyünk ott 15 perccel korábban, mint 10 perccel később. A munkaadóhoz azonban csak a megbeszélt időpontban jelentkezzünk be. Elképzelhető, hogy neki addig elfoglaltsága van és nem tudna velünk mit kezdeni. Ha késünk, útközben hívjuk fel partnerünket telefonon és elnézést kérve jelezzük a csúszást.

3. Előnytelen öltözetben megjelenni

Az állásinterjúra készülés az otthoni fürdőszobában kezdődik. Rengeteget számít a jó megjelenés, az ápoltság. Szakmától függ, mi a nyerő öltözet. Informatikusoknál a farmer-ing kombináció megfelelő lehet. Közvetlen ügyfélkapcsolattal járó munkáknál (például értékesítő, területi képviselő) azonban férfiaknak az öltöny-nyakkendő, hölgyeknél a kosztüm elvárás.

4. Határozatlan kézfogással nyitni

Felvételiztetők rémálma a „döglött hal kézfogás". Szemkontaktus, mosoly, köszönés, határozott kézszorítás és bemutatkozás – a nyerő indítás. És várjuk meg, míg a munkaadó nyújtja a kezét...

5. Nem emlékezni az önéletrajzban leírtakra

Az interjú legkínosabb pillanata lehet, ha a pályázó által elmondottak és az önéletrajzban szereplő információk ellentmondásosak. Ennek oka lehet, hogy a CV-ben egy-egy részt kihagyunk, viszont interjún beszélünk róla. Ebben az esetben szinte biztos a bizalomvesztés. Éppen ezért vigyük magunkkal azt az önéletrajzot, amelyet beadtunk és beszéljünk ennek megfelelően.

6. Keveset tudni a megcélzott cégről

„Mit tud cégünkről?" Sok interjún elhangzik a kérdés. Aki nem tud erre legalább 2-3 alapinformációt mondani, jelentősen csökkenti esélyeit.

7. Folyamatosan beszélni

Az állásinterjú lényege a kétoldalú kommunikáció. A saját szaktudás és motiváció bemutatása mellett ugyanolyan fontos a másikra figyelés, az érdeklődés kimutatása, a hallgatás.

8. Félmondatokkal válaszolni

Próbáljunk meg minden kérdésre kerek, egész mondatokkal reagálni. Az egyszavas válaszok nem keltenek jó benyomást. Legfeljebb olyan munkakörökben elfogadott, ahol a kommunikációnál a szaktudás fontosabb (például számítógépes programozás).

9. A legfontosabb kérdéseknél csődöt mondani

A munkaadó leginkább a pályázó motiváltságára és szaktudására kíváncsi. A legfontosabb kérdések erre vonatkoznak. Néhány példa: „Miért pont ide adta be pályázatát?", „Miért akar eljönni cégétől?", „Milyen sikerei voltak előz munkahelyein", „Mivel tudna hozzájárulni cégünk sikeréhez?" Éppen ezért már otthon készüljünk válaszokkal. Nem kell azonban ezeket betanulni, elég a helyszínen spontán módon előadni.

10. A pénz fontosságát hangsúlyozni

Ugyan minden munkavállaló pénzből él, viszont nem kelt jó benyomást, aki fő motivációs tényezőként a magasabb fizetésre hivatkozik. Sokkal jobban veszi ki magát, ha az új feladatokat, a cég imidzsét, a fejlődési lehetőséget, a nemzetközi környezetet hangsúlyozzuk.
Érdemes kivárni, hogy a keresetet is a munkaadó hozza szóba.

11. Szemkontaktus nélkül beszélni

Rendkívül zavaró, ha a pályázó kerüli a szemkontaktust. Éppen ezért nézzünk az interjúztató szemébe és mosolyogjunk. Így máris jobb benyomást keltünk.

12. Az önéletrajz „rázós" részeire nem készülni

Egy rutinos önéletrajz-olvasó azonnal kiszúrja a CV gyenge pontjait és rákérdez interjún. Ha például 1 éves lyuk tátong az önéletrajzban, biztosan érdeklődni fog, hogy mi történt akkor. Ha magas pozícióból alacsonyabbra váltottunk, ha nem derül ki a nyelvtudás valós szintje, akkor szintúgy jönnek majd a kérdések.

13. A korábbi munkaadót kritizálni

Még ha nem is jöttünk ki előző főnökünkkel, akkor sem szabad a munkahelyi problémákat kiteregetni. Bizalmas információkat is tilos kifecsegni.

14. Kérdésekkel nem készülni

„Van-e kérdése?" Ez is az interjúztatók kelléktárának része. Ha minden kérdésre választ kaptunk, akkor persze nem kell mesterkélt kérdésekkel próbálkozni. Ám jól veszi ki magát, ha a fejlődési tervekről, a munkakör tartalmáról, a piaci helyzetről érdeklődünk.

15. Rosszul lezárni a beszélgetést

Az interjú végén ne kérdezzük meg, hogyan sikerült a beszélgetés, mennyi az esélyünk az új állásra. Mivel a munkaadó még valószínűleg további jelölteket is meghallgat, nem tud biztosat mondani. Azt azonban mindenképpen tisztázzuk, körülbelül mikor számíthatunk válaszra. Ha lejár a határidő, akkor érdeklődhetünk telefonon az eredményről .. folytatás