pixabay

Idegeskedünk? Tegyünk valami jót valakivel!

forrás - hazipatika.com

Könnyen elfelejthetjük az idegességet és az aggódást, ha önzetlen segítségre adjuk a fejünket, állítják kanadai kutatók.

A Simon Fraser University és a Unviersity of British Columbia kutatói szerint a szorongással küszködő, társas környezetben idegesebb emberek könnyebben meg tudnak barátkozni a nagyobb tömeggel és az ismeretlenek közeledésével is, ha jó cselekedetekkel foglalják le magukat - ez pedig számos olyan embert érint, akik félénkek, nehezen engedik el magukat mások társaságában vagy túl feszültek összejöveteleken. Minderről többet a Motivation and Emotion szaklapban publikált tanulmányból tudhatunk meg.

 

A tudatalattinkban vannak azok az emlékek, késztetések, vágyak, félelmek, remények, amelyeket általában nem tudunk vagy nem akarunk felidézni, ám rejtett utakon mégis hírt adnak a létezésükről.

A tanulmány alapját adó kísérlethez 155 olyan diákot választottak ki, akikről korábban már tudták, hogy nagy problémát jelent számukra a társas interakció - őket három csoportba válogatták be.

Az első csoport tagjai önzetlen jó cselekedeteket hajtottak végre: elmosogattak barátaik konyhájában, jótékonysági célra fordítottak pénzt vagy lenyírták a gyepet szomszédjuk kertjében.

A második csoport tagjai látták ezen cselekedeteket, de nem vettek részt ezekben, a harmadik csoport tagjai pedig ezen helyzetektől mentesen élték életüket úgy, ahogyan korábban is. A konklúziók szerint az első csoport tagjai, akik effektíve tettek azért, hogy másoknak jobb legyen, sokkal kevésbé akarták elkerülni a társas szituációkat.

 

Jó cselekedetekkel enyhíthető a szorongás

 

Ezen cselekedetek bizonyíthatóan jó helyzetkezelési stratégiának számítanak, állítja a kutatást végző Jennifer Trew és Lynn Alden. Az ilyen önzetlen tettek hatására ugyanis csökken az aggódás, a rosszérzet és a visszautasítás mértéke is.

A második csoport tagjai - akik látták ezen tetteket, de nem csatlakoztak ezekhez - nem részesültek kedvező hatásban, tehát azért, hogy jobb legyen életünk, szó szerint meg kell dolgoznunk.

 

"Az önzetlen, jószándékú cselekedetek hatására pozitívabbnak érződik a világ, valamint a társas környezet iránt támasztott elvárások is sokkal pozitívabbak", magyarázta Trew, aki hozzátette: a módszer kifejezetten jó hatással van a szorongókra a kezdeti fázisban, amikor is pozitív reakciókra várnak azért cserébe, hogy kedvesek voltak.

folytatás

kezdőlap